EEG
Badanie EEG polega na rejestracji (przy pomocy elektrod umieszczonych na skórze głowy) czynnościowych prądów mózgu człowieka. Badanie EEG ułatwia różnicowanie schorzeń czynnościowych i organicznych mózgu. W wielu schorzeniach mózgu badanie pozwala umiejscowić proces chorobowy w określonej okolicy. Szczególnie istotne znaczenie ma badanie EEG u pacjentów z napadami padaczkowymi, w przebiegu zapalenia mózgu, po urazie czaszkowym oraz dla różnicowania śpiączek. Badanie to jest metodą pomocniczą w ocenie stanu pacjentów z guzami mózgu i naczyniopochodnym uszkodzeniem mózgu (po udarach mózgowych).

Sposób przygotowania do badania
• Nie ma bezwzględnej konieczności wykonania wcześniej innych badań.
• W ciągu 24 godzin poprzedzających badanie nie powinno się przyjmować leków pobudzających lub hamujących ośrodkowy układ nerwowy. Przed badaniem nie należy pić napojów alkoholowych lub zawierających kofeinę (mocna kawa, Coca-Cola, mocna herbata).
• Na badanie należy przyjść po spożyciu lekkiego posiłku, aby nie występowały spadki poziomu cukru we krwi.
• Przed badaniem należy umyć włosy(przeddzień).
• Nie wolno stosować lakierów do włosów, żeli i kremów do układania fryzury.
• Na badanie pacjent powinien przyjść wypoczęty i wyspany.
• Jeśli zalecane było wykonanie badania (we śnie) należy tak przygotować pacjenta aby zasnął na badaniu( wybudzić wcześnie rano bądź opuścić jedną z drzemek).

Podczas badania
• Należy leżeć bez ruchu z zamkniętymi oczami (gwałtowny ruch może spowodować zniekształcenie zapisu badania).
• Pacjent może być poproszony o wykonanie prostych czynności, takich jak głębokie oddychanie hiperwentylacja przez 3-4 min, próba otwierania i zamykania oczu.
• Elementem badania jest fotostymulacja - pobudzenie świetlne poprzez błyski lampy stroboskopowej trwające ok. 3 minuty. 

Informacje, które należy zgłosić wykonującemu badanie
W dniu badania należy zażyć wszystkie leki przyjmowane na stałe. Badanie wykonywane jest w specjalnym gumowym czepku.

Przeciwwskazania
• Brak

Telefon kontaktowy
Alfa Med
Mgr Monika Starczewska
604 613 127


Gastroskopia lub gastroduodenoskopia to badanie górnego odcinka przewodu pokarmowego, wykonywane przy pomocy endoskopu.

Endoskop to wyginająca się rurka o średnicy od 5,6 do 11,0 mm wyposażona w światłowód i kamerę umożliwiające obejrzenie wnętrza przewodu pokarmowego. Endoskop wprowadza się przez usta. W czasie badania oglądane są przełyk, żołądek i dwunastnica. Możliwe jest też pobranie fragmentów błony śluzowej do badania patomorfologicznego. Badanie nie jest bolesne, ale jest nieprzyjemne. Możliwe jest wykonanie badania w znieczuleniu,tj. analgosedacji. Po badaniu przez okres 1-2 godzin nie należy podawać nic doustnie.

Przygotowanie do badania: W okresie 6-ciu godzin poprzedzających badanie pacjent musi być na czczo. Oznacza to, że nie może jeść, pić, ssać cukierków ani żuć gumy do żucia.



Kolonoskopia to badanie diagnostyczne, a czasami również terapeutyczne dolnego odcinka przewodu pokarmowego, wykonywane przy pomocy endoskopu.

Endoskop to wyginająca się rurka o średnicy 11,0 do 13,0 mm wyposażona w światłowód i kamerę umożliwiające obejrzenie wnętrza przewodu pokarmowego. Endoskop wprowadza się do jelita przez odbyt. W czasie badania oglądane są jelito grube i końcowy odcinek jelita cienkiego. Możliwe jest też pobranie fragmentów błony śluzowej do badania patomorfologicznego. Badanie oceniające tylko końcowy odcinek jelita grubego jest nieprzyjemne, ale niebolesne i dlatego może być wykonane bez usypiania pacjenta. Pełne badanie kolonoskopowe jest nieprzyjemne i może być bolesne, dlatego proponujemy wykonywanie tych badań w znieczuleniu, tj. analgosedacji.

Pełne badanie kolonoskopowe wymaga oczyszczenia jelita. Stosowana jest dieta płynna, obfite pojenie, leki doustne ułatwiające upłynnienie treści jelitowej i lewatywy oczyszczające jelito grube z treści kałowej. W okresie 6-ciu godzin poprzedzających badanie pacjent musi być na czczo. Oznacza to, że nie może jeść, pić, ssać cukierków ani żuć gumy do żucia.